Державна архівна служба України
    Державний архів Донецької області
  Укр
 

День незалежності України традиційно прийнято відзначати 24 серпня. Але ще при радянській владі Верховною радою УРСР (16.07.1991) було прийнято Декларацію про державний суверенітет України та постанову «Про День проголошення незалежності України», в якій зазначено:

«З огляду на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року,

Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє:

Вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України.»

Тож перший раз День незалежності було відзначено у 1991 році 16 липня. Але, остаточно Україна отримала незалежність 24 серпня 1991 року коли було прийнято Акт проголошення незалежності України та відбулось його підтвердження на всеукраїнському референдумі, який відбувся 01 грудня 1991 року. Згодом було внесено зміни до частини першої ст. 73 Кодексу законів про працю України де в переліку святкових днів змінено дату святкування Дня незалежності України з 16 липня на 24 серпня.

Традиційно День незалежності святкується по всій країні. Українці вбираються у вишиванки, влаштовують флешмоби та народні гуляння; місцева влада організовує святкові концерти та феєрверки.

У Києві Президент України дає урочистий прийом, перші особи держави покладають квіти до пам’ятників видатних українців (переважно до пам’ятників Володимиру Великому, Богдану Хмельницькому, Миколі Грушевському та Тарасу Шевченку).

Цікаво, що в різних містах країни започаткувалися свої традиції на честь свята. Наприклад, у Львові гуляння тривають декілька днів, а мешканці міста вбираються у святкові вишиванки. З 2008 року вишиванки вдягають навіть на древньогрецьких богів, які увінчують фонтани площі Ринок. Також традиційним на День незалежності для львів’ян став міжнародний фестиваль фольклору «Етновир» та фестиваль незалежного кіно «Кінолев».

У Одесі традицією стало підняття 23-метрового прапора над Потьомкінськими сходами.

А в Сумах щороку проходить виставка-продаж вишиванок з різних кутків України.

У Дніпрі проводяться спортивно-розважальні змагання, козацькі розваги, ярмарок солодощів і виробів українського мистецтва.

У Донецьку, в Парку Щербакова починаючи з 2000 року традиційним став щорічний фестиваль національних кухонь. Після окупації міста, головним центром святкування Дня незалежності в Донецькій області стало м. Краматорськ, в якому започаткувалася традиція проведення святкової ходи містом з державною символікою, покладання квітів до меморіалів і пам’ятників загиблим захисникам та виставка військової техніки.

А для державного архіву Донецької області традицією стала підготовка виставок чи добірок архівних документів з нагоди цієї визначної дати. Цього року ми пропонуємо вам до уваги добірку архівних документів, в якій представлено плакати та листівки із закликами підтвердження на всеукраїнському референдумі Акту проголошення незалежності України, фотографії з мітингів за незалежність та з виборчих ділянок під час референдуму. Рекомендуємо переглянути добірку до кінця, там найцікавіше – інтерв’ю з мешканцями м. Маріуполя з приводу подій серпня 1991 року та спогади громадян про сам день становлення незалежності України.

Колектив держархіву області щиро вітає українців з цим найважливішим днем в історії нашої держави! Вже пройшло 29 років, відколи здійснилася споконвічна мрія наших предків – бути господарями на своїй найбагатшій, прекрасній і чарівній українській землі.

Від щирого серця й від усієї душі зичимо щастя, добра, достатку, миру, щедрої долі, сили і наснаги в усіх справах і нехай мрія про краще майбутнє окриляє Вас на нові звершення, на нові добрі починання, в ім’я соборної незалежної демократичної процвітаючої України!

клик для увеличения                                                    клик для увеличения


                                                  
                                                  
                                                  
                                                  
Державний архів Донецької області © 2018 р.